איכות החשמל

המשק בישראל משתמש בציוד חשמלי ואלקטרוני בשכיחות גבוהה, בין אם מדובר בצרכן פרטי ובין אם תעשייתי או מסחרי ולכן ישנה חשיבות רבה לאיכות החשמל. במהלך העברת החשמל מן היצרן אל הצרכן מתח החשמל עובר שינויים בתוך לוחות פיקוד ובקרה אשר עלולים לפגוע באיכות פעילות המכשיר או המתקן ואף לגרום לנזק.

ההפרעות הנוצרות עקב איכות חשמל ירודה יכולות לכלול הפסקות חשמל ממושכות, הפסקות חשמל קצרות, תת מתח או מתח יתר וסטיות מתח. שיבושים אלו פוגעים בפעילות המכשיר החשמלי. הציוד החשמלי אשר מקבל חשמל מאותה הרשת יכול להיות מושפע מכך ולהינזק גם כן. יכולה להיווצר בעיה ברשת המספקת את החשמל ובנוסף יכולה להיווצר הפרעה בציוד רגיש הנמצא בסביבת מקום.

איכות החשמל

שיפור איכות החשמל לא יקטין את צריכת החשמל, אך הוא ישפיע על גובה ההוצאות על התקלות שייגרמו במתקן עצמו בהעדר חשמל איכותי. אספקת חשמל איכותי, ללא קפיצות במתח וללא תנודות תורמת לתקינות המתקן ומאריכה את תוחלת החיים שלו.

הגורם המשפיע על איכות החשמל

הרמוניה בחשמל נמדדת בגלים של מתח וזרם חשמלי שתדירותן היא כפולות של 50HZ. ההרמוניה נוצרת כתוצאה מעיוות הצורה של הגלים הסינוסואידליים. כאשר הגל מתעוות הוא חוזר בחזרה אל הרשת ויוצר ליקויים במכשיר. הנזקים שגורמת ההרמוניה הם: פגיעה בכרטיס האלקטרוני של המכשיר, הפעלה של מערכות הגנה במכשיר שלא לצורך, פיצוץ בכבלים, אנרגיה מבוזבזת של המכשיר, הבהוב וקיצור חיי המנוע. לכן כדי למנוע מהרמוניות להיווצר יש לוודא שהחשמל המגיע אל המכשירים הינו איכותי.

כיצד לוודא שהחשמל איכותי?

הגורם המרכזי להיווצרות הרמוניות הוא מכשירים לא לינאריים, זאת אומרת מכשירים שלא עובדים ברצף כגון; ספקי כוח, ווסתי תדר ומערכות אל פסק. לכן יש לוודא כי המכשירים הינם לינאריים. אם ברשותכם מכשירים לא לינאריים יש להשתמש במסננים אשר מונעים מההרמוניות להיווצר וכך תוכלו לוודא כי החשמל אותו אתם צורכים הינו איכותי ומותאם ללוח החשמל הנמצא בתוך הבית או בתעשייה.

חיווט לוחות חשמל

זליגה

נושא נוסף חשוב באיכות החשמל הוא נושא הזליגה. זליגה נוצרת כאשר איכות המבודדים במכשיר נפגעת, מפגיעה חיצונית, ממגע רופף או מתנאי מזג האוויר. זליגה משמעותה שהחשמל לא עובר במעגל החשמלי שאליו הוא מיועד אלא זולג מן המעגל וסוגר מעגל בדרך אחרת לדוגמא דרך רהיטים הנמצאים בסביבת מקום. סכנות הזליגה הן: התלקחות, בזבוז אנרגיה מיותר, התחממות יתר של האדמה או האוויר הנמצאים בקרבת המכשיר. כיום החוק קובע כי יש להתקין על המכשירים ממסר פחת אשר אוטומטית מנתק את זרם החשמל כאשר מופיעה זליגה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים