5 סיבות להתקין לוחות סולאריים על גג הבית

לוחות חשמל למערכות סולריותמה דעתכם לנצל את השמש ועוד להרוויח על זה כסף? נשמע הזוי ותלוש מהמציאות, לא בדיוק. אחד הדברים בהם ניחנה ארצנו הקטנה והחמה, הוא ימי שמש, ובשפע. מערכות סולאריות, לוחות סולאריים, חשמל סולארי – לא משנה כיצד נכנה את זה, בשורה התחתונה, מדובר בתיעול משאב חינמי וזמין ורתימתו לצרכינו.

יתרונות החשמל הסולארי

  • השקעה משתלמת לטווח רחוק – בנוסף לחסכון הנוכחי-קצר המועד שנוצר בהתקנת לוחות סולאריים ובהפקת חשמל ביתי או עסקי, יוזמת מונה נטו מאפשרת ליצרני החשמל הפרטיים (וגם העסקיים) לקזז את החשמל המוצר ממכסות החשמל הנצרכות, ובמקרה של עודפים, אף "למכור" אותו לחח"י.
  • ירוק וסביבתי – המגמה הירוקה הכלל-עולמית איננה פוסחת גם על ישראל והחשיפה למקורות אנרגיה חלופיים ומתחדשים הולכת ומתרחבת.
  • העלאת מחיר הנכס – בתים בעלי לוחות סולאריים נתפשים כבתים חכמים ומושקעים יותר. כך שגם אם אין בכוונתכם למכור כרגע את ביתכם, בעתיד, כשתחשבו על כך, המערכת תהווה יתרון נדל"ני נוסף עבורכם.
  • אנרגיה סולארית זוכה בגיבוי הממשלה – הממשלה מגבשת מדיניות המעודדת הגירה לצורות ייצור חשמל חלופיות. בתוכנית רב שנתית של ממשלת ישראל, מפורט החזון שלה: הגעה לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת של 10% מסך החשמל הנצרך בשנת 2020. במסגרת תוכניתה זו, מקדמת הממשלה טכנולוגיות ישראליות העוסקות בהתייעלות אנרגטית ובאנרגיות מתחדשות
  • חוסר תלות פוליטית – בניגוד למקורות אנרגיה אחרים, אספקת חשמל סולארי איננה נתונים ל"מצבי רוח" פוליטיים ומדיניים. דוגמה מצוינת למקור אנרגיה הסובל מתהפוכות פוליטיות הוא נושא הנפט ומחירו, אשר מתנודד ומזדעזע בכל שינוי פוליטי בעולם ובמדינות המספקות אותו. אנרגיה סולארית מנותקת מתהפוכות מסוג זה ותלויה בשמש ובהימצאותה בלבד.

איך מחליטים איזה לוחות סולאריים מתאימים לכם?

אחרי שקיבלתם מבט קצרצר על חלק מהסיבות הבולטות למעבר בשימוש באנרגיה סולארית, ישנם מספר אלמנטים אותם אתם צריכים לבדוק בעת רכישת מערכת סולארית.

 • המערכת עצמה – לרוב, מערכות אלה אמורות לפעול עד ל-25 שנים, במצב בו הן מתופעלות ומתוחזקות כהלכה. בחירת מערכת טובה ואמינה, תבטיח פעולה שוטפת במינימום הפרעות והשבתות, למעט, כמובן, פעולות תחזוקה ובדיקה תקופתיות.
 • החברה ש"מאחורי" המערכת – כאן, כמו בכל תחום (ואולי אפילו יותר, מאחר ומדובר במערכת אשר אמורה לתפקד במיטבה במעל לשני העשורים הבאים) חשוב מאד לבדוק לא רק את היצרן של המערכת, אלא אף את החברה אשר מתקינה אותה ואשר תלווה אתכם לאורך כל התהליך מהבחירה, דרך התכנון המדוקדק וההרכבה (אשר חייבים לעשות במומחיות המקסימאלית, מאחר ומדובר בקונסטרוקציית מתכת, שיש לחזקה בצורה יציבה ובטוחה לגג המבנה) וכלה בתחזוקה השוטפת התקופתית.
 • מערכת החשמל – אולם, לא רק איכותם של הלוחות הסולאריים ואמינותה של החברה הנמצאת מאחוריהם משמשות כפרמטרים מהותיים להצלחתם של לוחות סולאריים. גורם משמעותי לא פחות הם לוחות החשמל ומערכת החשמל המשרתים את המערכת ומהווים את לב ליבה. תפקידה של מערכת החשמל בייצור החשמל הסולארי מהותי עד כדי כך, כי במסגרת התחזוקה התקופתית מוקדש זמן נכבד לבחינתה ולבדיקת כשירות כל הרכיבים שבה (כבלים, לוחות חשמל, מתמר וכד').

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים